שלומי שי אמויאל מציג עובדות מעניינות על הקניון הגדול

עובדות מעניינות על הגרנד קניון מאת שלומי שי אמויאל

הגרנד קניון אינו נקרא כאחד משבעת פלאי תבל ללא סיבה נראית לעין. כאן שלומי שי אמויאל. החלטתי לרכז כאן עובדות מעניינות על הגרנד קניון שככל הנראה ממתינות לגילוי של כל מבקר בכל אורכו של הקניון לאורך 277 מייל.

הפארק הלאומי גרנד קניון מכסה בעיקרו את השפה הצפונית והדרומית. עובדה מעניינת לגבי הקניון הגדול היא שיש לו שפה שלישית, המערב, ביתם של שבט ה-Hualapai האינדיאני שבבעלותם מיליון דונם של שמורה באזור הצפון-מערבי של אריזונה. השפה הצפונית מוגבהת ב-300 רגל, אשר בשילוב עם כוחות כבידה מעצימים את כוח השחיקה של נהר הקולורדו. לפני מיליוני שנים, הקניון הגדול היה שייך לאזור רמת קולורדו העצום, אבל הסחף והשחיקה היבשתית פסלו אותו לאיך שהוא נראה היום – עובדות מעניינות למדי על הקניון הגדול.

הנשיא בנג'מין הריסון היה אחראי על חקיקת חוק שהכריז על השפה הצפונית לדרומית כשמורת יער בשנת 1893. זאת גם כדי להגן על בית הגידול הטבעי וחיות הבר שמחפשות מקלט בתוך הגאיות. כיום, חיות הבר הגדול של הקניון כוללות 75 מיני יונקים, 50 מיני זוחלים (כולל דו-חיים), 25 מיני דגים ויותר מ-300 מיני ציפורים. רחבת הקניון גרמה למין סנאי להיפרד ולהתפתח לשני מינים מובחנים: הסנאי הקייבב והאלברט הגיעו מאב קדמון אחד, הסנאי בעל האוזניים.

אין מקום אחר שכדור הארץ מסוגל לחשוף בצורה כה חיה את הזמנים הגיאולוגיים השונים כמו הגרנד קניון. שכבות הסלע השונות בגרנד קניון מייצגות את התקופות הפליאוזואיקון והפרוטרוזואיקון. השכבה העליונה ביותר היא אבן הגיר Kaibab הידועה לשמצה, אשר מרמזת על סביבה ימית רדודה ראשונית. ניתן לאתר עקבות זוחלים מאובנים כמו גם חולייתנים ימיים וחסרי חוליות, כמו גם בשאר השכבה. התצורה העליונה מורכבת מאבן הגיר Kaibab, Formation Toroweap, Coconino Sandstone ו-Hermit. סמוך לקרקעית לנהר הקולורדו נמצאת קבוצת סופאי המורכבת מסלעים קדמוניים עתיקים יותר עם מקורות משקע, דלקתיים ומטמורפיים.

כשמדברים על עובדות מעניינות על הגרנד קניון, אנשים מתייחסים בדרך כלל לשפה הדרומית – המקום העמוס ביותר בקניון, הכולל חנויות, בתי מלון ומסעדות. כדי ללמוד עובדות מעניינות על הגרנד קניון זה לחוות את כל ההרפתקה של הליכה לתוך הערוץ העמוק ביותר, לעבור לאורך שכבות הסלע השונות ולראות מינים רבים של בעלי חיים לאורך הדרך.

גרנד קניון - שלומי שי אמויאל בלוג התיירות של אריה גולדין